Tri jednoduché triky, ako si udržať kondíciu v zime

Lekár lieči, príroda uzdravuje, hovorí jedno staré príslovie. Preto, ak je to čo i len trošku možné, mali by sme sa venovať pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu po celý rok. Aj v zime! A to aj v čase pandémie, pokiaľ je to možné a bezpečné, samozrejme, s odstupom a zodpovedne. Stačí sa starať o príjem podpornej výživy, obliecť teplé oblečenie, uvariť do termosky čaj a môže sa ísť športovať. Tu je recept, ako na to...

1. Aby telo spolupracovalo, je potrebný zvýšený príjem výživy

Je všeobecne známe, že v zimných mesiacoch je ľudský organizmus náchylnejší rôznym vírusom a sezónnym chorobám súvisiacich s prechladnutím, ktoré sa následne aj dlhšie liečia. Dopĺňanie výživy v podobe vitamínov a imunostimulárotov je krok, ktorý treba urobiť ešte predtým, než sa začnete pohrávať s myšlienkou, že idete v zime von. Ďalej už prichádza na rad kvalitné oblečenie a vhodne zvolená pohybová aktivita.

ggg

2. Zimu nepodceňujú ani najväčší machri, základom je teplé oblečenie

Nech ste akokoľvek húževnatým jedincom a chystáte sa v zime na hory, či dlhšie prechádzky, myslite na to, že – vždy je lepšie viac ako menej, vždy je lepšie vyzliecť jednu vrstvu a poniesť na chrbte v batohu, ako sa dostať do nepríjemného stavu zimy a podchladenia. Skúsení horskí vodcovia nedajú dopustiť na takzvaný cibuľový princíp 3 až 4 vrstiev.

  • Spodná je základná a tvorí ju kvalitné termoprádlo: tričko alebo tielko, spodné nohavice, ponožky, ideálne z ovčieho rúna. Ak sa spotíte, vlna vás neprestane hriať, pot nenasiakne, ale pekne cez svoje vlákna odvetrá.
  • Druhá vrstva je termoizolačná. Ako už názov prezrádza, má schopnosť udržať teplo vytvorené telom a zároveň odvetrať nahromadený pot. Býva veľmi ľahká, z funkčných materiálov, ktoré sú natkané tak, aby odvetrávali vlhkosť zvnútra, no zároveň jej bránili spolu s chladom nasiaknuť zvonka.
  • Tretia vrstva je ochranná a mala by už hravo odolať chladu, vetru a dažďu. Patria sem rôzne technické bundy, v zime ideálne s páperovým hrejivým plnením a vrchnou nepremokavou membránou. Podobné vlastnosti by mali mať aj nohavice. Samozrejme, bez páperia.
  • Absolútne nevyhnutným prvkom zimnej výbavy je čiapka. Vedia to aj ľadové medvede. Hoci sa kúpu v studenej vode s úsmevom na tvári, čiapky a rukavice patria k povinnej výbave každého profíka- otužilca.

vvvv

3. Vhodná pohybová aktivita

Toto sú outdoorové športy, ktorým sa možno venovať práve v zime: turistika, nordwalking, bežkovanie, lyžovanie, skialp, korčuľovanie na ľade. Ak však situácia neumožňuje vykonávať tieto športy, či cestovať za vhodným prostredím pre ich vykonávanie, nič vám nebráni v tom, aby ste si udržiavali kondičku priamo doma, vo svojej obývačke.

Na výbavu domácej posilňovne potrebujete len týchto 5 vecí:

  • Podložka na cvičenie – kvôli pohodliu, izolácii a vhodnému podlažiu.
  • Posilňovacie gumy – sú dostupné v rôznych dĺžkach a silovej náročnosti vypätia, cvičenie s nimi nahradí cvičenie s posilňovacími strojmi.
  • Fitness Roller alebo valce na cvičenie – sú úžasnými pomocníkmi pre tých, ktorí majú slabé alebo ochabnuté svalstvo, alebo trpia rôznymi problémami a bolesťami v okolí svalov a kĺbov, telo krásne premasírujú.
  • Švihadlo – už minúta skákania cez švihadlo znamená kvalitné kardio.
  • Dobrý Youtube návod, na to ako začať, kým sa naučíte náčinie správne používať a objavíte všetky jeho skvelé kondičné i rehabilitačné možnosti. Nájdete tu cviky na nohy, ruky i zadok s gumou na cvičenie, ako používať pri cvičení masážny valec, dokonca aj celú sériu zdravotných cvikov pre správne držanie tela, či kondičné svalové cvičenia len s vlastnou váhou tela. Mimochodom, tie svaly trénerov nie sú len ilustračné, sú to tréneri, ktorí svoju postavu nadobudli skutočne len zdravým životným štýlom, dopĺňaním kvalitných vitamínov a cvičením s vlastnou váhou.

cccc

Existuje ešte šiesta vec, ktorú k budovaniu kondície a zdravia potrebujete, ale tú už musí každý hľadať v sebe, tá sa nedá poradiť ani kúpiť. Je to vôľa a chuť udržať si zdravie, ktoré so sebou prináša aj vitalitu a dlhovekosť. Veríme, že s týmito tipmi a našimi produktmi pre podporu zdravia, imunitného systému, ju v sebe spolu s nami objavíte.