Podporuje vyvážená strava imunitu?

Vhodná strava a zdravý životný štýl pomáha udržiavať človeka a jeho imunitu zdravého, pretože imunitný systém potrebuje také živiny ako bielkoviny, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Treba si teda vybrať vyváženú zdravú stravu bežného človeka, ktorá zabezpečí normálnu primeranú funkciu imunitného systému. Denne by sme mali zjesť pol kila čerstvého ovocia a zeleniny, preferovať celozrnné potraviny, prevažne rastlinnú stravu.

Zdravá a vyvážená strava obsahuje veľa vitamínu C, ďalších vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré majú ochranný protizápalový účinok.

Podvyživení ľudia sú obzvlášť zraniteľní voči imunitnej dysfunkcii a ochorejú ľahšie ako ostatní. Rovnako aj ich rekonvalescencia po ochorení trvá dlhší čas.

Mnoho ľudí sa pýta, či existuje jedna konkrétna potravina alebo druh potravy, ktorá dokáže zvýšiť imunitu u inak zdravých ľudí pri adekvátnej strave. Odpoveď je spravidla nie.

Zatiaľ neexistuje dôvod domnievať sa, že existuje jedna jediná potravina, ktorá posilňuje imunitu u zdravých ľudí, s výnimkou podvyživených a starších ľudí. Aj keď je na Slovensku závažná podvýživa zriedkavá, niektoré skupiny, najmä staršie osoby, môžu mať nedostatok vitamínu C, vitamínov skupiny B alebo zinku. Prax naznačuje, že zvýšenie príjmu živín na primeranú hladinu vie zvýšiť imunitu.

Existujú určité dôkazy o tom, že starší ľudia ostávajú zdravší, ak užívajú vhodné výživové doplnky. Naproti tomu, existuje možnosť, že megadávky určitých živín dokážu výrazne potlačiť niektoré imunitné reakcie.

Typickým príkladom je zinok, ktorý sa nachádza v mäse a často sa považuje za ideálny posilňovač imunitného systému, ak sa užíva ako doplnok. Niektoré štúdie ukazujú, že doplnky zinku môžu zvýšiť imunitu a podporiť hojenie rán u starších ľudí, avšak príliš vysoký príjem potlačí imunitnú odpoveď.

A čo vitamín C? Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravie a nepochybne pre imunitné funkcie. Klinické skúšky však preukázali, že doplnky vitamínu C majú minimálny vplyv na imunitnú odpoveď, pokiaľ človek nemá nedostatok vitamínu C. Najideálnejšou formou prevencie je teda každodenná konzumácia dostatočného množstva ovocia a zeleniny. Až v prípade akútneho nedostatku je vhodné siahnuť po výživových doplnkoch, no prirodzené zdroje vitamínu C sú na nezaplatenie.